Техніка фрирайтинга і розвиток креативності

Чи траплялося вам несподівано згадувати епізод з далекого дитинства, займаючись звичайними домашніми справами? А може бути, цитата вивченого в школі вірші раптом приходила на розум? Наш мозок зберігає в собі масу ідей, спогадів, фактів і образів, про існування яких ми навіть не підозрюємо, продовжуючи «пережовувати» одноманітні думки і ситуації і обмежуючи тим самим свій творчий потенціал.

За визначенням, наданим одним з головних адептів даної техніки Марком Леві (автором книг «Геніальність на замовлення» і «Фрирайтинг. Сучасна техніка пошуку креативних рішень»), фрирайтинг - це оперативний і вільний спосіб перенесення своїх думок на папір. При цьому він зачіпає, як правило, найбільш віддалені і підсвідомі області нашого мозку. Багато практикуючі психологи рекомендують метод фрирайтинга для вирішення будь-яких особистих або робочих проблем, пошуку шляхів виходу зі складних життєвих ситуацій і творчого планування свого життя і бізнесу. При цьому на периферії виявляються відповіді і рішення, не лежать на поверхні свідомості.

У рішенні яких завдань може допомогти техніка фрирайтинга?

 • при роботі над складним текстом (стаття, доповідь, презентація тощо)

 • пошук нової точки зору на існуючу проблему чи питання в будь-якій сфері життя

 • подолання страху білого аркуша і творчої кризи

 • можливість побути наодинці з самим собою, краще зрозуміти внутрішні мотиви і переживання

 • особисте цілепокладання

Сенс техніки в тому, що ви починаєте писати, навіть якщо не знаєте, що ж хочете перенести на аркуш паперу або екран комп'ютера, і не зупиняйтесь, поки не закінчиться встановлений вами час або обсяг написаного. Треба намагатися писати швидко, не надто замислюючись про написаному і не ставлячи перед собою задачу «створити геніальний текст тут і зараз».

frirajting2

Шість основних прийомів фрирайтинга

Марк Леві формулює 6 основних правил фрирайтинга, якими в тій чи іншій мірі користуються всі шанувальники даної техніки. Саме в цих постулатах міститься те, що відрізняє фрирайтинг від шкільного твору на задану тему.

Не напружуйтеся

Ви не повинні прикладати надзусилля та бути націленими на конкретний результат чи вигоду. Розслабтеся, вимкніть свого «внутрішнього критика», постаравшись максимально віддатися процесу. Не важливо як і про що ви пишете, адже ви робите це виключно для себе.

Пишіть швидко і не відволікаючись

Важлива особливість фрирайтинга: необхідність писати швидко і без зупинок. Не відволікайтеся на довгі паузи, прочитання написаного або виправлення помилок, для осмислення ще буде час. «Ловіть хвилю» так, щоб слова слідували один за іншим, підкоряючись своїй внутрішній інерції, а не вашому суворому контролю.

Встановіть часові рамки

Єдине важливе обмеження, яке треба для себе поставити - кількість тексту. Якщо ви пишете від руки, нехай це буде 1 або 2 сторінки цілком, якщо друкуєте - поставте мінімальний ліміт часу, наприклад, 20 хвилин. Якщо прийшло натхнення, завжди можна написати і більше, але навіть якщо його немає, важливо дотримати мінімальний ліміт.

Пишіть, як умієте

Ще раз нагадаю, що фрирайтинг не доповідь. Так, що виникли в процесі письма думки та ідеї потім цілком можна буде використовувати в практичних цілях, але суть методу не в цьому. Пишіть, як думаєте, пишіть, як говоріть, пишіть, як вмієте. Ніхто не буде ставити вам за це оцінки або вчити «як правильно», швидше за все, цей текст взагалі ніхто, крім вас самих, ніхто ніколи не побачить.

Тим не менш, намагайтеся писати повними реченнями і як можна більш детально, тобто, якщо це не йде на шкоду швидкості, підбираючи конкретні епітети і опису (замість «якийсь будинок», «високий", " новий будинок»).

Ідіть за думкою

Намагайтеся розвинути виникла думка, образ, навіть якщо вони здаються вам дивними і трохи божевільними.

frirajting3

Давайте наведення своєму розуму

Коли ви раптом усвідомлюєте, що не знаєте про що писати далі, дайте своєму розуму можливість переключитися, використовуючи навідні запитання. Марк Леві так і називає їх «перемикачі». 
Ось список деяких з можливих питань, які ви можете задати самому собі, роздумуючи над якоюсь задачею, чи аналізуючи події минулого дня:

 • як можна зробити це більш захоплюючим?

 • як краще використовувати наявну в мене інформацію?

 • що ще можна розповісти про це?

 • у чому я тут помилився?

 • якщо б мені хотілося зробити грубу помилку, щоб я зробив у цій ситуації?

 • як би я описав цю ситуацію незнайомій людині?

 • про що я думав у цей момент?

Порада: не знаєте, про що почати писати? Так і почніть: "Я не знаю, про що писати...«. Як показує практика, цю фразу часто починаються дійсно корисні тексти.

Додаткові техніки і прийоми

Техніка фрирайтинга може застосовуватися не тільки для ведення особистого щоденника, але і для вирішення конкретних завдань, наприклад, роботи над зміною свого внутрішнього стану, пошуку нових ідей, виходів з тупикових ситуацій і роботи над написанням конкретних текстів. У всіх цих випадках, рекомендації щодо фрирайтингу можуть трохи відрізнятися, однак це тема для окремої статті.

Що стосується практичних прийомів і прийомів, що застосовуються для стимуляції своєї творчої активності, можна почати писати, наприклад, опис будь-якого ліпшого на очі предмета, якщо нічого іншого не приходить в голову. У разі, якщо писати стає нудно, варто пошукати відповідь на питання: «Що турбує або відволікає мене в даний момент?». І почати писати саме про це.

Якщо ви готуєтеся до важливих переговорів, програти їх також можна на папері. Діалог з уявним співрозмовником, записаний в техніці фрирайтинга, може більш різнобічне обдумати ситуацію і підготувати аргументи. Головне, постаратися як можна докладніше уявити собі опонента, щоб діалог вийшов більш реалістичним.

Проста, на перший погляд, техніка фрирайтинга може допомогти не тільки пишучим людям, але і вносить вагомий внесок в особистісний розвиток кожного з нас, змушуючи краще зрозуміти внутрішні мотиви і переживання. До речі, в Інтернеті є спільноти людей з різних країн, які діляться своїми особистими записами, допомагають один одному підтримувати їх регулярність, аналізувати і придумувати нові цікаві техніки і прийоми, варто спробувати, чи не правда?

Що написати людині, яка тебе образила?

Джерело: majster-klas.pp.ua

Редакция приглашает читателей стать партнерами издания, устремленного в будущее. Давайте вместе протаптывать тропинку в светлый мир. Актуальную информацию отправляйте на электронный адрес. Вы также можете помочь нашему изданию, перечислив любую сумму на реквизиты сайта.