***
«Щойно ми відвідали "новонародженого" Тараса Шевченка – символ української державності, української нації, національної єдності і спротиву загарбникам, символ поступу до внутрішньої свободи, чесності, правди, самовираження, символ, що надихає жити, боротися, кохати, Генія, як вічну святиню, як уособлення найвищого розуму та непізнаного духу, як невмирущу душу і пам'ять української нації!»
Це повідомлення про вшанування чергового Дня народження українського генія, до пам'ятника якого завітали представники товариства «Знання України», яке робить величезний внесок у розвиток Шевченківської спадщини.
***
А яка вона - ця спадщина?
Давайте торкнемося лише кількох моментів, т.к. весь Шевченківський огляд буде у прямому сенсі грандіозним.
Почнемо з того, що у світі встановлено більш ніж тисячу пам'ятників та інших символів Т.Г.Шевченка.
У міністерстві закордонних справ України повідомили, що Тарас Шевченко став культурним діячем, якому присвячена найбільша кількість пам'яток у світі.
На честь великого поета названо міста, університети, вулиці, бульвари, парки...
І це зрозуміло.
Проте найвищим символом висоти українського Кобзаря є пік Шевченко у горах Кавказу.
Ось невеликий екскурс на велику висоту Тараса Григоровича Шевченка - лаконічна історична довідка.
Українські альпіністи підкорили в 1939 році на Центральному Кавказі безіменну вершину, яка розташована у Суганському хребті .Це була експедиція дніпропетровських спортсменів та вчених під керівництвом топографа Олександра Зюзіна, яка по праву першопрохідців дала горі ім'я видатного українського поета.
Висота цього гірського піка — 4200 метрів.
У 1964 році дніпропетровці зробили друге сходження на пік Шевченка, присвятивши його 150-річчю Великого Кобзаря.
Керівником цієї експедіції був досвічений альпініст і тренер, майстер спорту А.М.Зайдлер.
На вершині спортсмени встановили бюст Кобзаря, відлитий на «Південному машинобудівному заводі».Скульптор-аматор Владислав Хромов створив оригінальне зображення великого Кобзаря. Альпініст-інженер Ігор Іванченко керував формувальниками і ливарниками, які зробили відливку погруддя з легкого сплаву.
У 1989 році під час третього за рахунком і першого зимового сходження на вершині була встановлена відлита в бронзі меморіальна дошка на честь 175-річчя поета.
Перша експедиція часів Незалежності відбулась 2004 року.
Далі, у 2011 році, було здійснено сходження у рамках підготовки до ювілейної експедиції на честь Кобзаря.
І, нарешті, ювілейне сходження на честь 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка в 2014 році, у якому брали участь не лише українські спортсмени, а й представники Кабардино-Балкарії, на території якої розташована знаменита вершина.
Джерело: ЗОРЯ КОБЗАРЯ: у свою 209 річницю Т.Г.Шевченко висвітлює український шлях до висоти