Чотирилапі жертви вiйни

Жодних притулків не вистачить на ту кількість собак і котів, яких залишили люди, що виїхали з Херсона та навколишніх населених пунктів. Таку фразу ми почули під час розмови з керівницею одного з херсонських притулків для чотирилапих. Від наслідків війни страждають не лише люди, а й тварини. А їх тисячі – забутих, голодних, поранених… Як у місті справляються з проблемою порятунку покинутих тварин?

Від початку окупації Херсонщини чи не в кожному населеному пункті утворилися цілі зграї покинутих собак, котів та інших домашніх вихованців, які поповнили армію вуличних тварин. Багато хто змушений був тікати від війни, не маючи змоги забрати із собою чотирилапого члена родини – залишали на знайомих, намагалися прилаштувати в притулки, а хтось просто відпускав тваринку на вулицю…

zhertvi-vijni 1

НЕБАЙДУЖІ СЕРЕД НАС

Херсонка Наталія вже більше року опікується котом подруги, яка виїхала за кордон. Вусань на ім’я Вася став повноправним членом родини, тож йому пощастило набагато більше, ніж котам, які живуть у підвалі багатоповерхівки, де мешкає сім’я жінки.

«Там і прості вуличні коти, і чиїсь породисті серед них прижилися. Ми їх підгодовуємо, як можемо. Але це – здичавіла зграя: вони, як вовки – гризуться між собою за їжу. А нещодавно чоловік зібрав декількох підвальних котів і кішок і відвіз на стерилізацію. Добре, що в Херсоні сьогодні є така послуга – безкоштовна стерилізація собак та котів та вакцинація від сказу. Ми лише з котами змогли впоратися, та й то одна кицька подряпала лікаря. Знайомі мої теж збирали у дворах котів і возили стерилізувати. Із собаками складніше – дуже дичавіють, не даються в руки», – розповідає Наталія.

За словами херсонки, безпритульних собак у місті дуже багато – у кожному дворі багатоповерхівки, поблизу сміттєзвалищ, де є якась їжа, живуть зграї по 10-15 псів. Тож стерилізація – єдиний гуманний спосіб скоротити чисельність чотирилапих безхатьків у Херсоні. Проблема лише відловити їх.

zhertvi-vijni 2

Загалом тільки завдяки небайдужим людям і виживають сьогодні на Херсонщині покинуті напризволяще тварини. Причому чимало жителів міст і сіл досі залишаються в небезпеці під обстрілами лише тому, що нікому буде опікуватися чотирилапими.

У соцмережах від початку війни чи не щодня з’являються повідомлення з проханням допомогти на корм та ліки для вуличних котів і собак. 

Ось повідомлення від Тетяни з міста Олешки, яке вона написала у жовтні минулого року, проілюструвавши світлиною своїх вусо-лапо-хвостиків:

«Годую близько 40 котів і 10 собак. Багато тваринок залишили люди, виїжджаючи з міста під час війни((( їх ДУЖЕ багато... У цей час дуже бракує допомоги у пошуку і купівлі корму для тварин. Катастрофічна ситуація для тваринок(( Дуже просимо вашої допомоги».

А ось знову її повідомлення, датоване вже квітнем цього року:

«Зараз у нас дуже скрутне становище – їжа для тварин закінчується, грошей немає, щоб купити ще. Також нам потрібні ліки, бо постійно підкидають нових тварин, деякі хворіють лишаям – ми їх лікуємо. Є кицька, котра потребує постійного лікування. Я буду дуже вдячна за вашу допомогу, мені зараз дуже важко, хочеться плакати від безсилля, але не можу, бо треба бути сильною!»

zhertvi-vijni 4

Далі читаємо допис від херсонки на ім’я Наталя, яка разом із чоловіком підгодовує псів-безхатьків у місті:

«Кількість наших підопічних зростає в геометричній прогресії з кожним днем. Чоловік заїхав відремонтувати авто й повернувся з очима кота Шрека: «Сонечко, там два песика, такі худі, такі худі. Давай і їх годуватимемо?» Ок, давай. Наступного дня їх уже було п'ятеро. Потім 7 і мати з 5 цуценятами. Потім ще одна мати з цуценям. Потім ще)

На даний момент тільки на одній точці – 11 дорослих собак і орава цуценят) Здається, вони одне одному телеграфують: «Братан, тут щодня приїжджає ресторан на колесах, меню нічого так. Компліменти від шеф-кухаря бувають. Ще спинку почешуть, від бліх оброблять. Так що ти, цейво, заходь, якщо що, й іншим передай».

Телеграф працює справно)) Зустрічають нас здалеку, виляючи хвостиками, і радіють, мов рідним) У їжі неперебірливі, уже навіть навчилися жувати, а не всмоктувати кашу та корм, як радянський пилосос "Ракета"».

Жінка пише трохи з гумором, проте в її словах відчувається біль за кожну тваринку, що опинилася на вулиці й змушена виживати не лише в умовах відсутності їжі, але й під обстрілами, які в Херсоні практично не вщухають.

zhertvi-vijni 5

ПЕРЕПОВНЕНІ ПРИТУЛКИ

Жертвами російських снарядів стають не лише люди, а й тварини, просто загибель, поранення, травмування чотирилапих не так помітні. Але про це добре знають, наприклад, у ветеринарній клініці «Мішан» у Херсоні, де лікують зокрема й поранених тварин. Завантаженість тут величезна, робота триває практично 24/7, без вихідних. Про це свідчать дописи на сторінці клініки в соцмережі, наведемо декілька з них:

«Сьогодні прооперували чергову поранену дівчинку, якій довелося ампутувати лапу. Завтра привезуть кішку, яку порвали голодні собаки. Що говорити, якщо вони цуценят своїх їдять з голоду?»

***

«Ось такі подарунки від "російських визволителів" наш лікар сьогодні дістав з бідного котика».

***

«Сьогодні надали допомогу врятованій нашими воїнами вівчарці, що потрапила в біду!»

zhertvi-vijni 6

При клініці діє притулок для тварин, і він наразі критично переповнений. Варто зазначити, що сьогодні подібні заклади в Херсоні працюють скоріше на волонтерських засадах – про якийсь заробіток годі й казати за такої ситуації в місті. Тож тільки завдяки допомозі від благодійних фондів, донатів від небайдужих вдається лікувати та утримувати в притулках собак і котів.

Але й цієї допомоги часто не вистачає, про що теж свідчать повідомлення в соцмережі на сторінці клініки. Деякі дописи – це просто відчайдушний крик про допомогу: 

«Я вже не знаю, як допомогти своїм у притулку. Пожертвувань ледве вистачає на погашення боргів із лікування тих, хто є у притулку на даний момент. Заробітну плату платити нема чим. А дзвінки щодня: "візьміть цуценят", "заберіть собаку, бо отруять", "заберіть сліпу собаку", "допоможіть кормом" і т. д. Господи! Люди думають, що притулок – це просто випустив собаку в зграю і все. Щодня прийшов, кинув корми й пішов додому... НІ! ЦЕ ТАК НЕ ПРАЦЮЄ! Це ДУЖЕ важка ноша!»

zhertvi-vijni 7

У херсонському притулку «4 лапи» сьогодні утримують понад 600 тварин. За словами Яни Лущик, засновниці притулку, одна з найбільших проблем у тому, що тварин майже не забирають у родини.

«До війни в нас було 350-400 тварин, і це був максимум, який ми могли утримувати, і думали, що більше вже не потягнемо. Але почалася війна, окупація, і сьогодні в притулку понад 600 тварин – котів і собак. Ми доглядаємо за ними, проте допомагати новим чотирилапим уже не можемо. Для цього потрібно прилаштовувати в сім’ї щотижня хоча б по 10-15 тваринок. Та попит дуже маленький, і здебільшого на породистих тварин», – розповіла Яна в коментарі.

zhertvi-vijni 8

Майже кожен вихованець притулку «4 лапи» має свою трагічну історію, яку він пережив через війну.

«Це й алабай з якогось села, яка йшла полями, виснажена – просто живий скелет, із зірваними кігтями до м’яса. Це й кішка, яка просиділа в закритій квартирі 12 днів, і від цього в неї трохи, скажімо так, поїхав дах; вона довго приходила до тями. Подібних історій дуже багато, на жаль, усі вони дуже сумні», – каже Яна.

Притулок справляється теж завдяки донатам від небайдужих та гуманітарній допомозі від благодійників. Проте від часу звільнення міста в листопаді минулого року на території притулку так і не відновлене електропостачання, тож варити їжу для чотирилапих немає змоги. При цьому на день вони потребують приблизно 700 літрів каші. Поки що виручає «гуманітарка» у вигляді кормів.  

zhertvi-vijni 9_1

«Сьогодні нам можна допомогти кормами, консервами, підстилками, пелюшками, засобами для обробки від паразитів. Постійно потрібні каструлі, миски – будь-які металічні ємності будь-якого об’єму. А от каші поки що не потрібні», – зазначає Яна.

За її словами, ситуація наладиться, коли додому на Херсонщину почнуть повертатися люди – чотирилапих почнуть активніше розбирати в родини. А поки що жодних притулків не вистачить на ту кількість бездомних тварин, яких покинули люди.

***

Важливо зазначити, що покинутими, безпритульними тваринами в Херсоні сьогодні опікується чимало волонтерських організацій, притулків, благодійних фондів та просто небайдужих громадян. І все ж їх тисячі – чотирилапих, які потребують нашої допомоги. Віримо, що з відновленням повноцінного життя в місті подолаємо й цю проблему.

Джерело: grivna.ua

Редакция приглашает читателей стать партнерами издания, устремленного в будущее. Давайте вместе протаптывать тропинку в светлый мир. Актуальную информацию отправляйте на электронный адрес. Вы также можете помочь нашему изданию, перечислив любую сумму на реквизиты сайта.