Вибори гетьмана і квартал купців
Володимир Байдуков, менеджер БФ "Нікополь туристичний", любитель-краєзнавець, починає екскурсію біля червоно-білої будівлі колишнього банку, а тепер медучилища. Каже, ми – в самому серці старого Нікополя: тут були Думська вулиця, козацька церква, розібрана, за чутками, комуністами (ймовірно, колоди пішли на будівлю міськкому партії). Банків 120-150 років тому в містечку було не менше, ніж сьогодні: комерція процвітала. На набережній стояв готель, там зустрів майбутню дружину Олену Гольдіну молодий Леонід Утьосов, а відомий борець Іван Піддубний – ученицю-силачку Агафію Завидну.
"Там, де зараз дамба і Каховське водосховище, були плавні, – показує Володимир. – А трохи далі – острів Орлова з піщаними пляжами".
На початку ХХ століття Нікополь був популярним курортом. Весь Нікополь XIX століття вміщувався, можна сказати, на набережній. Але зате який! Купецькі будинки, дохідні і з магазинами. Містечко розвивалося за рахунок торгівлі і відпочиваючих. Річка поруч, недалеко – порти Одеси та Херсона, і по Дніпру сплавляли зерно.
"Де зараз сходинки до пам'ятника на дамбі, раніше була Хлібна пристань", – розповідає Володимир.
До XVII століття тут стояла Микитинська Січ – та, що прийняла втікача Богдана Хмельницького. Тут у квітні 1648 року козаки обрали його гетьманом. Січ потім перебралася в Чортомлик, а з селища Микитино розрісся Нікополь. Зліва від пристані – будинок купця Цепелінского з магазином на першому поверсі. Неподалік – його колеги (і першого обраного міського голови) Якова Вєтчинкіна. Ціла вулиця Катеринославська купецьких будинків з бізнесом на першому поверсі виводила до великої Базарної площі. М'ясо-ковбасні лавки Самойленка, магазини Суханова, Баклана, Цодінова. Магазин "Метизи та госптовари" купця Гланця і "Взуття" купця Ключарьова, ювелірна крамниця Харитонова і галантерейна лавка Свірського. Інформацію про них краєзнавці збирали по крупицях. Але залишилися легенди, наприклад про купця Єрлашова – місцевого "Ілона Маска".
"Він за свій рахунок в місті побудував телефонну станцію, електрику провів, – каже Байдуков. – На ті часи то був "космос".
Або про купця Самойленка, чиї підземелля тепер демонструє екскурсантам магазин "Катруся". Купець успішно торгував сирами, м'ясом, ковбасами, салом. Неприємності доставляв йому тільки старший син.
"Картяр, пияк. Мотав гроші даремно, – розповідає місцевий історик-краєзнавець Сергій Тороп. – Батько виховував його так: коли після чергового запою син був дома, залишав йому на порозі відро, вудку і сітку".
Це означало, що блудного сина на деякий час виганяють з дому, залишаючи йому не рибку, а вудку – самому заробляти.
Під землею: тунелі і місто
"Почали дослідження з колишньої Катеринославської, – розповідає Байдуков. – Народилася версія – є загальний підземний тунель з відгалуженням до пристані".
Будинки, під якими хотілося б покопати, сьогодні в руках у приватників. Деякі завалили свої підвали, перекрили входи, щоб не возитися. У інших просили дозволу на огляд. Почали з покинутого будинку біля колишньої пристані. За радянських часів тут витверезник був.
"Колишній співробітник розповів, що виявили якось хід, що веде у два боки, – каже Байдуков. – Запитали у міліції: "Що робити?" І отримали команду наглухо перекрити".
Сьогодні підземелля колишнього витверезника – моторошне місце. Городяни звалюють туди сміття, там вивелися щури, але дослідникам довелося спуститися і пошукати ходи. Запросили з Кривого Рогу команду пошукових систем Dungeon, любителів підземель і печер. Спелестологи приїхали цілою командою і цілий день перевіряли локації, про які вдалося розпитати очевидців, старожилів Нікополя.
"Багато хто розповідав:"Ось в дитинстві я спускався в підвал, а по тунелю до такої-то точки доходив, – пояснює Володимир Байдуков. – На підставі цих спогадів і будувалися зразкові маршрути". Навіть фахівців з георадара запрошували – шукати в стінах підвалів порожнечі. День роботи – сотні доларів. Але вдалося встановити, де є хоч якийсь сенс копати. "В одному місці вся команда день працювала, кілька тракторів землі підняли, щоб зрозуміти – ходу немає", – розповідає, як далися розкопки Володимир.
Підвали всіх будинків по лінії вулиці до Базарної площі дуже схожі. Той же градус вигину склепінь, кладка один в один, висота і споруда на одному рівні. Є думка, що купецькі підземелля колись були єдиною системою. Щоб розвантажити цю частину міста, наприклад. Старовинні панорамні фотографії доводять, що вулиця і площа були забиті возами, торговцями, товарами. А під землею можна було вільно доставляти вантажі з пристані. Звучала і версія, що підземелля – колишні козацькі катакомби, які з часом купці пристосували під господарські потреби.
"Магазини – різного часу побудови, а підвали – одного, – каже Байдуков. – Експертиза показала – кладка XIX століття".
Хазяйські підземелля – обжиті, місцями навіть з вентиляцією. Ідеально рівні склепіння і потужні стіни. Слухові вікна закладені, ніші (або проходи) в стінах – теж.
"Чітко видно різницю: царський цегла і радянська, – показує на стіну Володимир. – Один тип приміщення, тільки розділений радянською кладкою. Ніби розбитий на частини".
На щастя, радянська цегла кришиться легко. А до революції будували на століття: в розчин додавали жовток і ще якийсь секретний компонент.
"Щоб видовбати шматочок старої кладки, взяли бур, який бере радянську з одного удару, – розповідає Володимир. – Новий шар зняли за 5 хвилин. А купецький три години довбали".
Він не ділився дрібніше, ніж на брили з 3-5 цеглин.
Загадки старих підземель
Центр площі – ринок-пасаж. Колись світлий, двоповерховий, як одеський. Сьогодні він в напівзруйнованому стані, але підвали – шикарні.
"Городяни чомусь впевнені, що в них зберігається казковий запас солі, – сміється Володимир. – Нас постійно запитують: "А ви знайшли той соляний підвал?".
Волонтери копали і вручну, і екскаватором – солі не знайшли, міську легенду розвінчали. Але наткнулися на ходи. У деяких місцях стіни вже хтось довбав.
"Ми лабіринти шукаємо, а люди – скарби, – пояснює гід. – Купці любили цінності в стінах ховати".
Не один тиждень копала команда фонду, перш ніж знайшла тунелі. Один йшов уздовж вулиці, другий – її перетинає. Біля входу в підземелля – пам'ятник жертвам масових репресій. Після революції тут розміщувалося НКВД: ходять чутки, що в одному з підвалів на стінах збереглися видряпані імена в'язнів.
Садиба купця Тимофєєва, який торгував порцеляною, займала цілий провулок Телеграфний: особняк, магазин, госпбудівлі, будинок для прислуги ... Десь тут, за всіма даними, була точка входу в загальний великий тунель, пов'язаний з іншим кінцем старого міста, старою церквою і пасажем, вважають дослідники. У колишнього будинку прислуги, який після революції став МГП (міський гуртожиток пролетаріату), а потім перейшов до педучилища, команда пошукових систем працювала цілий день. Але лабіринту не знайшли – тільки загадкові сходинки на рівень вниз. А ще пляшки з-під вина з рідкісними клеймами і залізяки.
"Але хід був. Не дарма ж підвал бетоном при Союзі залили", – каже Володимир. Склотари, гир, хомутів і підков накопали на місці колишнього кінного двору. Знайшли тавровані цеглини, нікопольські і британські, заводу Королькова, а ще хід в льодовик. "Тут буде музей поштової станції і кінного двору", – каже Володимир.
Як застосувати просторе підземелля під велоклуб, поки неясно. Але стіни підвалу вже промацали чорні копачі: в декількох місцях ломом перевіряли – просто ніша або хід?
Особняк Тимофєєвих ось вже 17 років в приватних руках. Бізнесмен Віталій проводить екскурсію по своїх володіннях.
"Двері різьблені, старовинні, мені за них 500 доларів пропонували, – показує на вході. – Кахель під ногами теж дореволюційний, італійський, не знімав – бережу".
Перила теж ще тих часів. Поки будинок був порожній, їх вкрали.
"Грамотні люди вивезли, чи не на металобрухт, – каже господар. – Сам особисто їх знайшов, розібрався і повернув перила на місце". Підвал тут – хоч танцюй. Віталій каже, на одну лише ручну розчистку тисячі доларів витратив. Думав ресторан тут облаштувати: в місті ще кілька років тому відпочиваючі не переводилися, місць в готелях не вистачало. В одному з таких підвалів поруч німець-інвестор нічний клуб облаштував. "А потім війна. Для кого тепер ресторан робити?"- зітхає.
І хвалить: на століття раніше будували. Все продумано – підвал сухий, на гранітній кручі. І раритетами напханий.
"Знаходили тут рецепти на ліки старовинні на івриті. Бульбашки зелененькі, – перераховує Віталій. – Робочі підлогу знімали – жменю монет знайшли".
Володимир підводить до кутового будинку на колишній Катеринославській. Не будинку, палацу! Два поверхи розкішних стін зі слідами колишньої краси: чи то театр, чи то графський маєток.
"Особняк купця Гусєва, перлина старого Нікополя", – каже наш гід.
На елементі декору дата – 1902. Тримається добре, незважаючи на те, що з 80-х на "реконструкції" і повільно гине. Під дахом і на верхній галереї буяють багаторічні дерева.
"Цілий сад виріс, – скаржиться Байдуков. – Але конструкція всередині масивна, ще років 100 простоїть".
Щоб врятувати особняк, Нікопольський фонд намагається налагодити співпрацю з німецьким, пропонує зробити будівлі ревіталізацію. У міськвлади руки до старого міста, що застигло в XIX столітті, не доходять. Приватизація історичних будівель проходила 20-30 років тому, каже виконавчий директор фонду "Туристичний Нікополь" Олег Фельдман. Місто могло б за законом змусити недбайливих власників пам'яток доглядати за ними.
"Але ведеться тільки листування, – каже Фельдман. – А їх потрібно штрафувати, поки не займуться захистом об'єктів від руйнування".
Ще можна відреставрувати в складчину – за рахунок бюджету і власників будівель, упевнений Фельдман.
"Нікополь внесений Кабміном до Реєстру історичних населених пунктів. У нього колосальний туристичний потенціал, – говорить він. – Своїми силами поки плануємо Музей підземель (з баром автентичних наливок), підземні експозиції по всьому маршруту, перший у світі Музей дверних молотків".
"І щоб фотозоні була, знімки старовинні, – описує плани Володимир. – Спускаєшся в підземелля і бачиш, як жили купці".
Досвід Рівного: грант в півмільйона
Підземні ходи з легендарною історією у Рівному виявили у 2017 році. Зайнялися розкопками і будівництвом планів на перспективу – як зробити з підземелля туристичний об'єкт.
"Проект готували 11 місяців, – каже начальник управління культури і туризму міськради Рівного Тарас Максименко. – Нещодавно отримали експертизу, провели тендер, ось у червні почнуться роботи. Документацію готувала команда фахівців з Рівного, Києва, Чернігова і запрошений реставратор з Любліна".
За словами люблінського фахівця, підземелля Рівного – типові для XVI-XVII століть. За його порадами і висновками хіміків-технологів підземелля будуть зміцнювати методом ін'єкцій.
"Просвердлити отвори, в них запустять спеціальний розчин, – розповідає Тарас Максименко. – Він ніби забетонує кладку, зробить її майже монолітною – простоїть років 50-100!".
Після консервації – музеїфікація, надбудова укриттів і наповнення квест-кімнати. Вирішили зупинитися на наймодніших напрямках – доповненій і віртуальній реальності.
"Раз не змогли розширити наші підземелля фізично, зробимо віртуальну реконструкцію, – каже Максименко. – Не треба бігати і шукати. Спускаєшся в підземелля, сідаєш у крісло, одягаєш шолом, окуляри – і ти у грі".
Розкопати підземні ходи далі не дали нещодавно здані в експлуатацію паркові об'єкти.
"Не можемо ігнорувати бюджетні капіталовкладення", – пояснює начальник з туризму.
Та й кожен новий розкопаний метр – нові витрати на його утримання та збереження, а грошей в обріз.
"Ми виграли на проект грант Єврокомісії – 443 тис. євро. Але Європа готова оплачувати певний проект, а не нескінченний процес", – каже Тарас.
Ще 50 тис. євро дасть місто. В ЄС же процес збереження історико-культурної спадщини запущений давно і фінансується щедро.
"Тому що це загальний фундамент європейських народів, він сприяє їх "склейці", – каже Тарас. – Наші розкопки – теж в рамках політики єднання, збереження історії".
Гроші треба навчитися добувати, в ЄС їх прийнято виділяти на конкретні проекти.
"А у нас – на туманні багаторічні програми", – каже Тарас.
Джерело: ukr.segodnya.ua