Дерев’яна церква у Новомосковську – шедевр козацького бароко

Троїцький собор на Дніпропетровщині входить у сто найкращих дерев'яних споруд світу.

Влітку 1775 року, за декілька днів до знищення Запорізької Січі, у козацькому містечку Новоселиця (ще раніше – Самарь, а нині Новомосковськ Дніпропетровської області) розпочалося грандіозне будівництво  храму, який згодом стане шедевром козацького бароко ХVIII століття (архітектурний стиль, що поєднав європейське бароко з українськими традиціями). Троїцький собор і досі вражає своєю величчю і красою. Він – єдиний в Україні храм з дев'ятьма банями, а також входить у сотню найкращих дерев'яних споруд у всьому світі. 

Цікавий факт: з якого б боку ви не дивилися на церкву, одночасно зможете побачити максимум вісім бань, хоча їх дев'ять.

sobor

Історія Новоселицького храму розпочалася ще у 1773 році, коли старійшини Війська Запорізького на чолі з полковником Антоном Головатим зібралися на козацьку раду. Вони вирішили замінити стару дерев'яну церкву, яка не вміщала усіх парафіян містечка, що розросталося, на нову.

sobor2

Для роботи запросили майстра із Харківщини Якима Погребняка. За легендою, майбутній храм наснився архітектору, і він представив козакам макет із лози. За три роки церкву було збудовано повністю із дерева, без жодного залізного цвяха.

Новий собор виявився не лише великим, а й величним – з дев'ятьма банями і трьома престолами. Центральний освятили на честь Святої Трійці, правий – Петра і Павла, а лівий – Трьох Святителів.

Через сто років після будівництва храм відремонтували, тоді ж збудували поряд триярусну дзвіницю із годинником у такому ж стилі.

sobor3

За час існування собору його кілька разів намагалися знищити. Перша спроба відбулася наприкінці ХІХ століття, коли думали замінити його на кам'яний храм. Однак обійшлися реставрацією. Наступного разу храм ледь не постраждав у 1930-х роках, під час репресій та переслідування релігії.

У часи Другої світової війни його замінували, але і тоді споруду вдалося врятувати.

Справжня війна навколо храму розгорнулася у 1960-х роках. Тоді радянська влада вчергове намагалася знищити пам'ятку славетної козацької доби. Однак на захист храму піднялися місцеві мешканці і відстояли його. На думку літературних критиків, саме Троїцький храм у Новомосковську став «головним героєм» роману Олеся Гончара «Собор».

У 2012 році, коли храм перебував на межі руйнування, розпочалася чергова реставрація, яка триває і досі. Більшу частину зовнішніх робіт вже завершено, і оновлений собор привертає паломників і туристів з різних куточків України.

Загадкові отвори і Портал Часу в храмі Преах Віхеар. Дослідження храму Преах Віхеар в Камбоджі.

Джерело: ye.ua

Редакция приглашает читателей стать партнерами издания, устремленного в будущее. Давайте вместе протаптывать тропинку в светлый мир. Актуальную информацию отправляйте на электронный адрес. Вы также можете помочь нашему изданию, перечислив любую сумму на реквизиты сайта.