Ворон - міфічний птах

Ворон (Corvus corax), птах родини воронових ряду горобиних (Passeriformes). Поширений ворон дуже широко - в Європі, Азії (за винятком Південно-Східної), Північній і Центральній Америці та Північній Африці, всюди, окрім густонаселених місцевостей.

Нечисленний, осідлий або кочівний птах. Взимку тримається зграями на звалищах поблизу міст. Гнізда будує на деревах, скелях, берегових обривах і високих будівлях. Одне і те ж місце гніздування займає з покоління в покоління. Ворон - всеїдний птах, але головне місце в харчуванні займає тваринна їжа, падло. Близький вид - пустельний ворон (Corvus ruficollis), населяє Північну Африку й Південно-Західну Азію.

voron

Мало хто знає, що ворон зовсім не «чоловік ворони», а окремий вид птахів, який включає особи жіночої і чоловічої статі. Ці птахи поширені майже по всій земній кулі, вони живуть в лісах, і степах, у горах і пустелях. А останнім часом воронів часто можна зустріти і в містах, хоча вони завжди вважалися жителями глухих місць. Трапляється, що навіть свої гнізда ворони влаштовують серед міських будинків, де поступово виводять потомство.

За уявленнями тувинців, ворон – священний птах. Вважалося, що мудрий птах допомагає лікувати хворого і передбачати майбутнє, служачи посередником між шаманом і його духами-помічниками.

Вбивство чорного ворона тягло за собою хворобу і смерть вбивці. І в скандинавських легендах вічні супутники Одіна, бога битв і чаклунства, - ворони Хугін і Мунін ( "той, що думає" і "той, що пам'ятає") уособлювали його віщу, чаклунську природу. І, мабуть, зовсім не дарма. Вражаючі здібності цих птахів нещодавно сильно здивували вчених з американської орнітологічної експедиції на островах Тихого Океану, в Новій Каледонії. З'ясувалося, що ворони мислять... як люди. Або майже так.

Судіть самі. Перед сім'ю птахами поставили коробку з шматочками м'яса, яке не можна було дістати дзьобом. Біля коробки був прутик, занадто короткий, щоб з його допомогою можна було дістати м'ясо. І була друга коробка, в якій, поза досяжності дзьоба, лежав довгий прутик, якого вистачило б, щоб дотягнутися до м'яса. Що зробили ворони? Показали дивовижну хитрість: використали короткий прутик, щоб дістати довгий прут з коробки, а потім вже з його допомогою дістали м'ясо. Такий трюк могли б придумати тільки люди або людиноподібні мавпи, але ворони?!

Ці загадкові птахи ще з давніх часів займали особливе місце серед всіх представників пернатих. Ходять легенди про кмітливість і розум ворона: ще Арістотель писав про те, як ворон кидав камінці в посудину, щоб підняти рівень води і напитися. А проведення безлічі досліджень доводять, що дійсно ці розумні птахи можуть без підготовки виконувати дуже складні завдання.

voron3

Був випадок, коли троє воронів дражнили собаку, заважаючи їй трапезувати: один ворон смикав за хвіст собаку, а інші цим часом з'їдали все з собачої тарілки. А один ручний домашній ворон весь час намагався самостійно вигулювати собаку постійно вириваючи повідець у господині.

Через свою елегантність, кмітливість і здатність до наслідування, в тому числі і голосу людини, нерідко містяться в домашніх умовах в якості домашнього улюбленця. Перші місяці свого життя птахи м'які і слухняні, приручити їх неважко. Подорослішавши, птахи не визнають нікого, крім господаря, який їх вирощував. Після одного-двох років птахи дорослішають і намагаються вилетіти від батьків, в даному випадку людини. Дорослі птахи практично не піддаються прирученню.

Пристрасть цих птахів до руйнувань неймовірно велика. За короткий час (15-30 хвилин) ворон без нагляду може розкидати речі, розбити кнопки побутової техніки, порвати папери і віддерти частину шпалер.

У столиці Великобританії в Тауері традиційно живуть приручені ворони.

Практично по всій землі Ворон - це міфічний птих. Чорний ворон є символом вітру - віщий птах - живе, за переказами, до трьохсот років, а все тому, що харчується однією тільки мертвечиною.

Ворон одночасно символізує сонячне добро і морок зла, мудрість і руйнування війни. Ворони і вовки - часті супутники первісних богів мертвих. У американських індіанців, що мешкали в лісах східного узбережжя, ворон означає хитрун. У деяких традиціях - культурний герой і деміург. "Ворон битви" Бальд символізує війну, кровопролиття, паніку, злість. У Китаї ворон - одна з тварин "дванадцяти земних гілок" і символізує могутність.

У християнстві ворон - це диявол, який живиться розкладом, а ворон, посланий з Ноєвого ковчега, символізує блукання, занепокоєння і нечисть. Ворон символізує також усамітнення, а, отже, святих пустельників, і є емблемою св. Антонія, Бенедикта, Іди, Освальда, Павла Затворника, Вікентія. У Єгипті ворон означає руйнування і злість. У Стародавній Греції символізує довголіття, також виступав уособленням родючості. У мистецтві орфіки ворон смерті зображується з сосновою шишкою і смолоскипом життя і світла. У єврейській традиції ворон - символ падла, нечистоти, загибелі і руйнування, обману. У мітраїзмі - перший щабель присвяти, слуга Сонця.

Думаєте, собака – найкращий друг людини. А ось і ні! Іноді найкращим другом може стати… гуска! Майк Дживандж і Кайл - найкращі друзі. Їхня дружба почалася кілька років тому. Хлопець катався на човні по озеру і помітив маленьке гусеня, яке ледве трималося на воді.

Джерело: pernatidruzi.org.ua

Редакция приглашает читателей стать партнерами издания, устремленного в будущее. Давайте вместе протаптывать тропинку в светлый мир. Актуальную информацию отправляйте на электронный адрес. Вы также можете помочь нашему изданию, перечислив любую сумму на реквизиты сайта.